[pošta]
Předcházející stránka

Zpět MGID ´99

Následující stránka

Standardizace na poli informačních systémů
Ing. Václav Slaboch, CSc., Výzkumný ústav geodetický, topografický a kartografický, Zdiby

1. ÚVOD

            Současný stav v oblasti standardizace geografických informací je dosti složitý. Složitost v oblasti standardizace je obvykle přímo úměrná aktuálnosti daného oboru. O aktuálnosti problematiky informačních technologií (IT) a budování státního informačního systému (SIS), jehož podstatnou součástí jsou geografické informační systémy (GIS) včetně Informačního systému katastru nemovitostí (ISKN) nelze v současné době pochybovat.

            V důsledku globalizace, v jejímž důsledku se angličtina i v českých zemích etablovala jako “lingua franca”, mizí bohužel pozvolna v běžné mluvě rozdíl mezi pojmy “norma” a “standard” nehledě na to , že pojem normalizace byl již prakticky zcela vytlačen pojmem standardizace. O standardech se nyní hovoří nejen v souvislosti s oficiálními normami vydávanými mezinárodními, evropskými a národními normalizačními institucemi jakými jsou ČSN, ISO, CEN, CENELEC, DIN, BS, AFNOR, atd., ale v širším slova smyslu jsou standardem nazývány i regulační dokumenty podnikovou úrovní počínaje a národními a mezinárodními právními dokumenty konče.

            V tomto příspěvku se budeme zabývat zejména GIS včetně ISKN, které jsou součástí SIS, nebo kterých SIS přímo nebo nepřímo využívá. Geografické informace jsou interdisciplinárním informačním nástrojem, využitelným prakticky ve všech oblastech lidské činnosti. Výzkumně bylo prokázáno, že 80% veškerých činností ve veřejném sektoru na národní, oblastní i místní úrovni má určitý prostorový nebo geografický aspekt.

2. Hlavní úkoly standardizace v oblasti GIS

            Nejdůležitějším problémem v oblasti GIS v současné době je zajištění interoperability mezi nejrůznějšími technologickými systémy a aplikačními oblastmi. Dlouhotrvající rozvoj v oblasti geomatiky a značný nárůst multidisciplinárnosti si vyžaduje komplexní přístup ke standardizaci v této oblasti. V současné době je třeba stanovit reálné cíle při tvorbě standardů a v maximální míře využívat doposud dosažených výsledků. Standardy by měly specifikovat metody, nástroje a služby pro správu dat (včetně jejich definování a popisu), jejich sběr, zpracování, analýzu, přístup a přenos takovýchto dat v digitální/elektronické formě mezi různými uživateli, systémy a lokalitami. Standardy by rovněž měly v maximální možné míře navazovat na příslušné standardy v oblasti informačních technologií a dat a vytvořit rámec pro vývoj specifických odvětvových aplikací využívajících geografických dat.

            Oblast geografických informací a geomatiky (disciplina zabývající se sběrem, analýzou, zpracováním, znázorňováním a poskytováním geografických dat) je rychle rostoucí důležitou součástí “informační společnosti” (information society). Až do nedávna převládal v této oblasti vertikální model, který se v současné době zcela jasně mění na model s převládajícím horizontálním trendem (Internet) s velkým množství aplikací pro řízení na všech úrovních státní správy, obchodu a výzkumu.

3. CEN/TC 287 Geografická informace a ISO/TC 211 Geografická informace/Geomatika

            Na evropské scéně se standardizace v oblasti Geografických informací ujal Evropský výbor pro standardizaci a vytvořil Technický výbor CEN/TC 287 Geografická informace v jehož rámci vyvíjeli aktivitu zejména Francouzi a Němci.

            V důsledku prudkého rozvoje aplikací GPS pro navigační systémy zejména v dálkové dopravě, zahájila svoji činnost také mezinárodní organizace pro standardizaci ISO se sídlem v Ženevě v rámci ISO/TC211 Geografická informace/Geomatika. Již z názvu je zřejmé, iniciativu v tomto výboru převzali Kanaďané, Spojené státy, Japonsko a Norsko. Norsko se také ujalo vedení výboru ISO/TC211 i většiny pracovních skupin. Koordinace mezi oběma výbory tj. CEN a ISO byla realizována úrovni vedoucích obou výborů tj. Francois Salgé (Francie) a Olafa Ostensena (Norsko). Výbor CEN svůj počáteční náskok začal pozvolna ztrácet. Důvodem zaostávání byl zejména nesrovnatelně větší přísun finančních prostředků do činnosti výboru ISO. Jednou z příčin je pravděpodobně i mimořádný zájem OGC na možnosti ovlivnit výsledky mezinárodní standardizace v oblasti GIS. OGC je zkratkou pro Open GIS Consorcium, které sdružuje nejvýznamnější firmy, dodávající HW a SW produkty pro GIS (Intergraph, Autodesk, ESRI, atd.).

4. Český normalizační institut (ČNI), TNK 122 Geografická informace. Geomatika.

            Bouřlivý vývoj v oblasti GIS se nevyhnul ani České republice. Pod patronací ČNI se ČR účastnila od samého počátku práce v CEN/TC 287, ač nebyla jejím řádným členem. Při ČNI byla ustavena Technická normalizační skupina TNK 122: Geografická Informace.Geomatika, která se zaměřila především na zpracování překladů evropských norem v oblasti geografických informačních systémů do češtiny. ČSNI považuje tuto aktivitu za významný příspěvek k harmonizaci českých technických předpisů s předpisy EU.

            Doposud byly do systému ČSN zavedeny tyto evropské normy:

ENV 12009:1997 Geografická informace - Referenční model
ENV 12160:1997 Geografická informace - Popis dat - prostorové schéma
ENV 12656:1998 Geografická informace - Popis dat jakost
ENV 12657:1998 Geografická informace - Popis dat - Metadata
ENV 12762:1998 Geografická informace - Vyjádření prostorových referencí - Přímá poloha
CR 12660:1998 Geografická informace - Zpracování - Dotaz a aktualizace: Prostorové aspekty
ENV 12658:1998 Geografická informace - Popis dat - Přenos

            S těmito normami souvisí další ČSN navazující na EN, jejichž vydání ČNI připravuje v roce 2000:

ČSN P 97 9800 Geografická informace - Slovník (eqv CR 13436:1998)
ČSN P 97 9803 Geografická informace - Popis dat - Jazyk konceptuálního schématu (idt CR 13568:1999)
ČSN P ENV 13376 (97 9808) Geografická informace - Popis dat - Pravidla pro aplikační schémata
ČSN P ENV 12661 (97 9810) Geografická informace - Vyjádření prostorových referencí - Geografické identifikátory

5. Úřad pro státní informační systém

            ÚSIS v současné době vydává standardy SIS, které obsahují závazná pravidla pro výkon odborných činností souvisejících s provozem informačních systémů státní správy (ISVS). Z hlediska GIS jsou jeho součástí zejména:

            V současné době připravuje ÚSIS ve spolupráci s CAGI řadu dalších standardů z oblasti GIS, a to zejména “terminologického standardu CAGI, který by měl být publikován ve sbírce standardů SIS k 1. 1. 1999. Dalším standardem zpracovaným CAGI byla “Metada katastru nemovitostí”, který však zatím také publikován nebyl. Podle našeho názoru však v těchto aktivitách existují ještě značné rezervy. Zejména v koordinaci aktivit mezi ČNI, ÚSIS a jednotlivými resorty. Hlavním cílem těchto aktivit by měla být harmonizace technických předpisů ČR s technickými předpisy EU.

Ing. Václav Slaboch, CSc.
VÚGTK CZ
250 66 Zdiby 98
okres Praha - východ

Email: vaclav.slaboch@vugtk.cz

Předcházející stránka

Zpět MGID ´99

Následující stránka


Aktualizace: 11.12.1999