[pošta]             Na dlouhé zimní večery


   
Jak se jmenuje tahle kniha? se jmenuje kniha na kterou nás upozornil profesor Nádeník z ČVÚT na své přednášce matematiky v roce 1983. Z ní jsme vybrali a našemu oboru přiblížili následující hádanky:

U totálky stojí
  U totálky stojí dva měřiči, jeden velký a jeden malý. Malý byl syn velkého, ale velký nebyl otec malého. Jak je to možné?
Odpověď naleznete ve Vševědně příštího čísla.

Vlaková úloha
  Z detašovaného pracoviště do nadřízeného KÚ vyjede nejmenovaný úředník vlakem. O hodinu později vyjede vlakem jeho vedoucí z KÚ do detašovaného pracoviště. Oba vlaky jedou stejně rychle. Který z vlaků bude blíž k městu s KÚ, až se oba vlaky potkají?
Odpověď není jednoduchá, ale pokud si pamatujete na školní úlohy o pohybu, bude to pro vás snadné.

Lov na medvěda Tuto hádanku už slyšelo hodně lidí a znají také její rozluštění. Ale proč je to zrovna tak a ne jinak – pořádně zdůvodnit nedovedou. Tak pokud si budete myslet, že odpověď znáte, raději si hádanku přeci jen znovu přečtěte a znovu přemýšlejte. Neexistuje pouze jedno řešení. Rozluštění naleznete v další Vševědně. Lovec je 100 m na jih od medvěda. Ujde 100 m na východ, pak se otočí k severu, vystřelí na sever a trefí toho medvěda. Jakou má medvěd barvu?


Z časopisu Zeměměřič č. 11+12/98         [Víme - víte]     [Server]