[Home Page]   

Nastane peklo v ISKN?

Až ISKN vstoupí do ostrého provozu, nastane podle tvrzení ředitele APP, ing. Ed. Míky, pravé peklo. Řekl to na setkání realizačního týmu s ministrem K. Březinou v prosinci 2000 na ČÚZK. V časopise EURO zase ing. Míka přirovnal ISKN k raketoplánu, který míří na letiště malého aviatického klubu, což ovšem dle mého názoru zavání nutností nového mapování okolí letiště, neboť raketoplán tam prostě bez katastrofy nemůže přistát. Opusťme však dohady a trochu té aprílové nadsázky.

    ISKN je obrovský projekt s velmi složitou strukturou. Byl ambiciózně nastartován. Neřešil se modulárně jako například vesmírná stanice MIR, ale globálně, nestavěl se regionálně, ale centrálně. S jistými potížemi je systém realizován a v současné době, dle mého názoru, příliš sebevědomě prezentován. Rezort má být určitě na co hrdý a ostré nasazení systému všem škarohlídům ukáže. Možná ještě s občasnými problémy, ale již na svátek práce, kdy bude levnější tarif, si můžeme všichni vyzkoušet dálkový přístup - byť zatím jen na datech tří KÚ. (Přesný termín testování pro veřejnost zveřejníme na Webu Zeměměřiče.) V červnu se bude moci systém užívat naplno. Tedy naplno pro popisné informace z celého území a z 18 % území také pro informace grafické. (Celá ČR až/již v roce 2006). Za několik málo týdnů se tedy naplní slova poslance I. Langra z konference ISSS 2000 - stát si musí uvědomit, že investuje peníze daňových poplatníků a měl by za ně poskytnout jednoduchou a funkční službu.

    Zkušební provoz části ISKN byl spuštěn již loni v létě, ale kvůli problémům s replikací dat byl předčasně přerušen a dokončen až v listopadu. V současné době jsou data na prvních KÚ zmigrována, verifikována (fuj, to jsou slova) a první tři KÚ přešly na ISKN! Jsou to: Most, Opava a Chrudim. Před migrací dat se data zaktualizují a porovnají s registrem obyvatelstva (viz níže). Chybová hlášení při migraci jsou rozdělena do čtyř kategorií a při závažné chybě systém migraci zastaví až do její opravy. Při ostatních hlášeních, která nemají vesměs žádnou závažnost, se chyby protokolují a opraví později. V prvním kole přechodu na ISKN nastaly samozřejmě problémy a zdržení. KÚ měl např. svá data zmigrována a týden čekal na kontrolní SW k verifikaci dat. Podle výsledků kontroly vzorků dat rozhodují ředitelé příslušných KÚ o přechodu na ISKN. Místopředseda ČÚZK, ing. K. Večeře, oznámil na konferenci ISSS následující fakt: "Dnes ráno první tři KÚ přešly na základě rozhodnutí svých ředitelů na ISKN." Došlo k obnovení provozu na KÚ, ale již v novém systému. Během přechodu je na KÚ omezen provoz a probíhají školení pracovníků.

    ISKN je obrovský skok v kvalitě a správě dat. Stará databáze je již několik let na hranici svých možností a nestačí novým požadavkům. Vlivem zpoždění ISKN bylo nutno ve stávajícím systému vyřešit např. problém Y2K a díky novým možnostem, technologiím a zápalu vnitrorezortních pracovníků se s přechodem na KN 2000 odvedl obrovský kus práce, která asi navždy zůstane nedoceněna.

   

Radek Petr

    vyvěšeno: 6.4.2001


Z časopisu Zeměměřič č. 4/2001
[Server] [Katastr Nemovitostí] [Pošta]