[pošta]

Je spolehlivá mapa Bělehradu?

Časopis Zeměměřič objevil další chyby v mapě Bělehradu, kterou zpracovala jugoslávská kartografická firma.

Ministr obrany USA William Cohon svádí omyl v určení strategického cíle při náletech v Bělehradu na zastaralé mapy.

Při plánování vzdušných úderů byla použita mapa Bělehradu z roku 1992, která byla aktualizována v letech 1997 a 1998. Nikdo si prý nevšiml, že čínské velvyslanectví bylo přemístěno v roce 1996. Tak došlo k záměně cílů a na místo budovy vojenského zásobovacího úřadu byly předány souřadnice velvyslanectví, které leží o 200 metrů (!) severněji.

Tato válka se vyznačuje používáním nejmodernějších technologií naváděcích systému pomocí družic GPS a samozřejmě i výzvědnou činností pomocí velmi podrobných snímků. Domníval jsem se, že se v tomto případě jedná o evidentní lidské selhání a nepozornost pracovníků CIA, které se svádí na chybné kartografické zpracování.

Nevím, jaké mapy používá CIA, ale sehnal jsem v pražské specializované prodejně map plán Belehradu (vydavatelství freytag+berndt), kterou zpracovalo kartografické oddělení jugoslávské firmy Geodetski zavod Slovenije. Zde mě překvapilo, že ulice Kralja Milutina, kde sídlí Čínská ambasáda, je jinak popsána v celkovém plánu města a jinak ve výřezu s diplomatickou čtvrtí. Zde se část ulice jmenuje C. Haila Salesija.

Je obecně známé, že nejlepší plány měst mívají příslušné národní kartografické společnosti. U jugoslávských kartografů to asi platit nebude.

Při identifikaci vojenských cílů se jistě používají i civilní mapy. Jsou-li tyto mapy špatné, tak i vojenské plánování podle nich musí býti pochybené.

Je až neskutečné jaké mohou mít špatně zpracované mapy dopady pro uživatele. V tomto případě omyl nastartoval mezinárodní konflikt. Nezakreslená lanovka na vojenské mapě italských Alp zase způsobila strhnutí kabiny lanovky s 20 cestujícími americkým letadlem. Je to velkým ponaučením pro kartografické firmy. Uživatelé se na údaje v mapách spoléhají. Proto zpracovávejme mapy pořádně.

Agentům CIA a dalším uživatelům map doporučujeme: mapám můžete věřit, ale radši se na místo vždy podívejte. Základní nepříjemnou vlastností každé mapy je skutečnost, že v okamžiku nového vytištění mapy je tato mapa již stará. To nemůže ovlivnit ani sebelepší vydavatel map. Skutečnost je rychlejší než každé kartografické zpracování. Důležité je každou mapu redakčně zpracovávat velmi pečlivě. Tím se omezí zdroj možných chyb. Jugoslávští kolegové asi moc pozorní nebyli.

Mapy a plány i běžně nedostupných území nakupujte např. v mapovém informačním středisku MAPIS - specializované prodejně map a průvodců, kde naleznete nejširší sortiment map a průvodců z domova i z celého světa. Nabídku části sortimentu naleznete na www.alpy.cz a celý sortiment v Praze 5, Štefánikově ulici 63, tel.: 02/ 57 31 54 59.

   Radek PETR


Z časopisu Zeměměřič č. 5/99         [obor]     [Na úvodní stránku]