[pošta]
Předcházející stránka

Zpět MGID ´99

Následující stránka

Etika z pohledu FIG
Ing. Milan Klimeš, Brno

Trocha historie nikoho nezabije:
            V roce 1981 přijala Mezinárodní zeměměřická federace (FIG) na svém kongresu v Montreaux Etický kodex FIG - a to po dlouhé době příprav a po pravdě našeho ne příliš jasného pochopení. Nositelem a spoluautorem toho kodexu byl pan Tassou z Francie. Kodex byl vytištěn k XV.kongresu FIG v Sofii.
            Po 15 létech vývoj v oblast zeměměřického podnikání, ale také v oblasti státní spravy šel bouřlivě vpřed a tak již na XVIII. kongresu FIG v Helsinkách bylo usneseno inovovat existující kodex a vydat kodex nový - což se stalo na XX. kongresu FIG v Brightonu v roce 1998.

Je reálné nadnárodní pojetí etického kodexu v zeměměřictví ?
            FIG representuje přes 70 ?? asociací z 65 ?? různých zemí. Z toho vyplývá, že jde o zeměměřiče z různých oblastí národních kultur, práva, jazyků, náboženství, technické vyspělosti a z toho vyplývajících různorodých etických a morálních hodnot. To co se v jednom prostředí zdá být “normální”, v jiném může být třeba šokující či nepřijatelné. Různá prostředí mají žebříček hodnot v různém pořadí. Nicméně otcové nového etického kodexu FIG se přihlásili k dvěma Hypokratovým pravidlům, která - jak se zdá - neplatí jen v medicíně, mají globální akceptaci nadoborovou, nadnárodní a jistě i nadčasovou a jsou součástí našeho kulturního dědictví:
        - zlaté pravidlo: “Nečiň jiným to, co nechceš aby oni činili tobě” (a toto pravidlo neuplatňuj jen na své přátele a sousedy, ale na celou společnost)
        - stříbrné pravidlo: “Primum non nocere” (především vědomě neuškodit”).

Z čecho vycházet při mezinárodním pojetí etiky?
            Zdá se, že především bylo nutno sjednotit hodnoty, které zeměměřiči obecně uznávají. Etika je totiž aplikací uznaných nosných hodnot. Kodex navíc nutno aplikovat na celou zeměměřičskou rodinu, tj. jak státní zaměstnance, tak na soukromé geodety.
            Kodex musí být dynamický, aby zahrnul měnící se praxi. Je snahou FIG dosáhnout toho, aby kodex obsahoval v komentářové části příklady z denního života, které by odrážely aktuální stav v čase a místě. K tomu byly vypracovány čtyři otázky, umožňující hodnocení jednotlivých etických principů:

            Jinou zkouškou může být test “dobrého pocitu”, který vyplývá z toho, že nedává -li vám osobně dobrý pocit, jde pravděpodobně o jednání nedobré (neetické).

Jaký je obsah nového Etického kodexu FIG?
            Poslední verze základní etické normy FIG je členěna do dvou částí:

            Česká verze obou těchto kodexů byla publikována v .................. ale podle mých poznatků žádná z příslušných organizací na něj nereagovala, a to ani vydáním aktualizovaného kodexu Komory geodetů a kartografů (pro oblast soukromé praxe), ani Český úřad zeměměřičský a kartografický (pro oblast státní zeměměřičské služby - kde se netrpělivě čeká na přijetí zákona o státní službě.

Malá exkurze po obsahu typového Kodexu etiky FIG:

A jaký je obsah modelového kodexu etického chování FIG?
            Základní hesla tohoto kodexu jsou následující:

Jak dál s etikou dle FIG?
            Komise FIG hodlá v obdob pražského zasedání Valného shromáždění FIG v Praze v květnu 2000 prověřit účinnost modelového etického kodexu na národní úrovni a neformálním tlakem na členské asociace dosáhnout prověření nadnárodních hodnot k jejich dalšímu upřesnění v typovém kodexu.

Ing. Milan Klimeš
Brno

Předcházející stránka

Zpět MGID ´99

Následující stránka

Aktualizace: 11.12.1999