Někdo záměrně lže

Toto je reakce na článek ze serveru Svět Namodro. http://svet.namodro.cz/go/r-art.asp?id=1010226198&t=magazin

Byl jsem na tiskové konferenci Petra Foglara 26.2.2001a přímo jsem se zeptal Jaroslava Hanzela na to, má-li důkazy, že Jaroslav Foglar udával (alespoň konkrétně jeho). J. Hanzel UPŘESNIL, že na svoji osobu o tom DůKAZY NEMÁ, ale na ostatní, že existují. Požádal jsem ho tedy o konkrétní údaje, které samozřejmě neměl. Foglarovo jméno se špiní jen na základě uvedení Foglara v Cibulkových seznamech ( http://www.cibulka.com ).

Media i Petr Foglar však uvádějí, že J. Hanzela poškodil právě J. Foglar. Pečlivě jsem prostudoval materiály, které novináři obdrželi 26.2.2001 na tiskovce a zjistil jsem, že J. Hanzel byl osobou, která měla v předlistopadovém období kontakty od tajemníka ÚV KSČ Poledníka, přes generálního tajemníka ÚV KSSS Gorbačova, dále Jelcina, Sacharova, Václava Havla, kardinála Tomáška, Dubčeka až po Foglara. Právě Foglara považuji za nejmenší rybu. Jestli byl i přes takovéto známosti na nejvyšších stranických místech J. Hanzel minulým režimem perzekuován, tak určitě ne proto, že nějak pomáhal vydávání knih JF v letech 1986-87. Co je lovení bobříků mládeží proti například natočení (J. Hanzelem) prvního rozhovoru s Dubčekem po jeho odstavení a odvysílání rozhovoru mimo území naší republiky? Možná tehdy Foglar prokoukl J. Hanzela a nechtěl s ním již dále spolupracovat. Teď mu je to vráceno i s úroky.

Celé mávání Cibulkovým seznamem, který i já sám uznávám, je trapné a jedná se o vyřizování osobních účtů mezi mrtvým bezbranným člověkem a člověkem, který určitě zištně (myslím si) pomáhá zpochybnit Foglarovu závěť ve prospěch spisovatelova synovce (o kterém v závěti není údajně ani slovo). J. Hanzel je ten pravý k této práci. Ve čtvrtek 1.3. je další stání u soudu v této věci. Takže právě teď je ten nejlepší čas, kdy špinit a špinit. Svět Namodro je místo, kde působí další aktér sporu o dědictví, který zjevně stojí na straně Petra Foglara a J. Hanzela, novinaře Jendy Potůčka. Jeho jsem poznal jako bouřliváka a rebela proti všemu. Ovšem všude existují nějaké hranice, které je vhodné respektovat. V etice to platí především.

Celý spor o dědictví je asi docela jednoduchá záležitost na kterou se různí lidé snaží nabalit věci, které s tím nesouvisí (např. uvedení JF v seznamech STB). Já jsem s Foglarem (i s J. Hanzelem) v 2. polovině 80. let také spolupracoval a zjistil jsem si, že ani jeden na mě nedonášeli. Za což jsem vděčný.

Připravuji k věci své textové stránky na adrese http://www.zememeric.cz/foglar Původně byly stránky určeny jen jako zveřejňování informací mezi přáteli a příznivci JF. Žel doba si vyžádala změnu.

Myslím si, že dílo Jaroslava Foglara patří k našemu celospolečenskému kulturnímu bohatství. Je to věcí nás všech. Proto se k tomu vyjadřuji a mrzí mě, že třeba Český skaut nebo mnohé veřejně známé osobnosti, které s Foglarem byly ve styku, mlčí.

Menhart - Radek PETR, zememeric@ini.cz