GeoMax Zenith60

Veřejná správa

Platy úředníků

platy-uredniku

Od roku 2018 existuje web Platyuredniku.cz, na kterém si můžete najít, jaký mají plat a odměny vedoucí pracovníci z více než 360 institucí a úřadů. Aktuálně byla zveřejněna data za rok 2020.

V informacích o projektu je uvedeno, že důležitým cílem je napomoci zlepšit transparentnost veřejné správy a zvýšit tak její kvalitu. Kromě principiálního rozměru – totiž toho, že občanům nejsou v současné době poskytovány informace, na které mají právo – jsou zde i další problémy související s nízkou transparentností, které snižují efektivitu a důvěryhodnost státní správy v očích veřejnosti (viz například kniha Paying High Public Officials, kterou vydalo nakladatelství Routledge v roce 2014):

Personální inzerce na webu Zeměměřiče
  • Pokud občané neví, jak přesně jsou státní zaměstnanci odměňováni, podrývá to jejich důvěru ve státní správu. Občané mohou mít pocit, že se platy tají, protože jsou příliš vysoké, i když tomu tak nemusí být.
  • Na platy, které jsou tajné, může mít ministerstvo problémy přitáhnout nejlepší lidi v oboru. Tabulkové platy jsou velmi nízké, odměňování nad rámec tabulkového platu je vysoce netransparentní a zájemce o práci tudíž nemá předem jistotu adekvátního ohodnocení.

Cílem projektu je zjistit, jak je jednotlivými úřady vykládán zákon č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím v případě transparentnosti platů nejvyšších státních činitelů. Projekt tak mimo jiné zjišťuje, jak se jednotlivé instituce k zákonu staví.

A konečně, cílem není pořádat hon na čarodějnice a poukazovat na jednotlivce, kteří mají vysoké platy. Autoři projektu pevně věří, že pokud jsou nejvyšší zaměstnanci státu kvalitní, tak mají právo být také adekvátně ohodnoceni.

Více na www.platyuredniku.cz