GeoMax Zenith60

Nezařazené

XXIII. mezinárodní kongres ISPRS bude v roce 2016 v Praze!

Rozhovor s ředitelkou kongresu doc. Ing. Lenou Halounovou, CSc. z dubna 2014 o kongresu v červnu 2016 v Praze.

 

 pozvánka

Personální inzerce na webu Zeměměřiče

Rozhovor z dubna 2014 s ředitelkou kongresu
doc. Ing. Lenou Halounovou, CSc.

Již druhým rokem inzerujeme v Zeměměřiči mezinárodní kongres ISPRS (The International Society for Photogrammetry and Remote Sensing) v Praze v roce 2016, na jehož organizaci se intenzivně pracuje pod vedením doc. Ing. Leny Halounové, CSc., ředitelky tohoto kongresu. Domluvili jsme si s doc. Halounovou rozhovor tak, že jsme na webu kongresu (odkaz v diáři Zeměměřiče) našli její letový řád a emailem Lenu dostihli.

Redakce: Předně prosím přijmi ještě jednou gratulaci ke zdárnému splnění vytčeného cíle a obdržení práva pořádat mezinárodní akci světového fotogrammetrického významu. Je to však docela velký a ke splnění těžký závazek pořádat akci takového kalibru, jsi si jista, že ji zvládnete?

L. Halounová: Děkuji za gratulaci. Jsem si jista, protože mám kolem sebe tým spolupracovníků různého zaměření, kteří odvádějí dobrou práci a jsou si vědomi svých povinností. Jediné, co nemohu zaručit, jsou celosvětově dobrá politická situace a období bez přírodních katastrof. Člověk musí být optimista. Pesimista to nezmění, jen má k tomu ještě špatnou náladu.

Kolik lidí má organizační tým nyní a na kolik se bude postupně rozrůstat? Můžeš některé hlavní osobnosti s jejich funkcemi a odpovědností jmenovat?

Jsou to kolegové ze Společnosti pro fotogrammetrii a dálkový průzkum (SFDP) a ze dvou soukromých firem v počtu cca 9 lidí. V čele je vedoucí celého týmu, který sleduje základní časové a obsahové kroky a koordinuje činnost všech členů; jednotliví členové se podílejí na internetové stránce kongresu, zajištění sponzorů, přípravě tiskových materiálů, jako je první informační leták (druhá rozsáhlejší publikace pak bude vydána v lednu 2015), Sponsorship Book a Exhibition Manual. Další pak vedou jednání s Kongresovým centrem Praha a dalšími externími organizacemi, které se budou podílet na celé akci. Nejsou přesně vymezené pracovní náplně, jedná se o vzájemně propojenou spolupráci. Znalosti a zkušenosti jednotlivců se využívají ve větším počtu úloh, na nichž se ale zase podílí více členů týmu. Řada z nás se zabývá propagací na konferencích, jak formou přednášek, tak i osobními kontakty při mnoha jednáních.

Kandidaturu podpořila řada oficiálních osobností, bylo těžké jejich podporu získat? K čemu taková podpora zavazuje organizace řízené podepsanými osobnostmi?

Tato podpora je z velké části morální a zdůrazňuje význam akce pro Českou republiku. Podpora byla získána především díky osobním kontaktům členů, kteří nabídku pořádání kongresu připravovali.

Jednou z podporujících osobností byl i bývalý primátor Prahy MUDr. Svoboda, změnil se nějak postoj magistrátu po nástupu geografa RNDr. Hudečka do funkce? Jednali jste i s ním, případně byl primátor Hudeček k podpoře vstřícnější, s akcí obeznámenější? Přece jenom má k našemu oboru jako geograf a GISák blíže než gynekolog Svoboda.

Další jednání zatím neprobíhala. Pokračovat budeme až v kratší době před vlastním kongresem.

Využijete jistě k vlastní organizaci akce nějakou ze specializovaných agentur. Máte ji již vybranou nebo je ještě čas? Bude to agentura jediná s komplexním zajištěním nebo několik specializovaných pro konkrétní části programu?

Firma Maxin Prague je specializována na pořádání akcí tohoto typu a podílela se i vlastními finančními zdroji na přípravě kandidatury.

Jaký objekt jste zvolili k pořádání kongresu? Bylo třeba jej již objednat? Jestliže jsou s tím spojené již nyní nějaké náklady, z jakých fondů je pokrýváte?

Kongresové centrum Praha (KCP), které bylo objednáno rok před kongresem v Melbourne, kde jsme pořádání kongresu vyhráli. Bylo již nutno složit zálohu za pronájem KCP. Pro tyto účely poskytuje ISPRS organizátorovi vratnou půjčku.

Jelikož se vám podařilo získat jako platinového sponzora firmu Hexagon, která nyní vlastní kromě jiných i jednoho z tradičních výrobců fotogrammetrických přístrojů, firmu Leica Geosystems, můžeme se těšit ze strany této firmy na něco speciálního?

To si samozřejmě necháme jako překvapení.

Budou součástí kongresu také obvyklé výstavy techniky a technologií? Budou přístupné i pro veřejnost mimo účastníky kongresu?

Výstava bude a o její přístupnosti, pokud jde o veřejnost, ještě jednáme. V plánu to je. Např. technologie bezpilotních létajících systémů je v současné době velice populární.

Součástí akce podobných rozměrů musí být i velké a hlavně mezinárodní promo. Máte nějak tuto oblast časově rozplánovanou? Jak veliký díl celého organizování tyto akce zaberou a kdo se bude starat o promo akce v zahraničí, aby dorazilo co nejvíce osobností ze světa?

O to se starají všichni členové organizačního výboru a především já a moji kolegové z Councilu ISPRS. Jde o prezentace na velkém počtu konferencí pořádaných na celém světě, na našich stránkách věnovaných kongresu, pravidelné informace v eBulletinu ISPRS, pomocí letáku o kongresu, článku v GIM apod.

Akce celosvětového oborového významu může být i významnou příležitostí pro naši mladou dorůstající generaci. Nejen aby měla možnost prezentace před světem, ale i pro ty méně průbojné a ambiciózní by mohla být pouhá účast a sledování jednání významným profesním impulzem. Chystáte pro tuto skupinu nějaké ulehčení podmínek účasti (výrazně nižší vložné, vybrané bloky jednání zdarma apod.)?

Mladá generace z České republiky má dvě možnosti. Buď se podílet jako pomocná síla v průběhu kongresu přímo v areálu KCP, nebo využít studentské vložné.

Na stránkách kongresu lze dohledat seznam mezinárodních akcí, na kterých jsi jako ředitelka kongresu poskytovala či budeš poskytovat konzultace ke konání akce. Ten seznam je až neuvěřitelně obsáhlý, vyplývá z něj, že každý měsíc jsi minimálně týden mimo domov, o nalétaných kilometrech nemluvě. Proto se naskýtá otázka, jak to zvládáš? Co tomu říká rodina? Jak stíháš učit na Fakultě stavební ČVUT v Praze?

Díky tomu, že naši synové jsou již dospělí, je to můj manžel, který, jak je tomu již od samého začátku, nejenže zvládá strádat samotou, ale naopak celý nápad pořádat kongres v Praze vlastně inicioval. Co se týče fakulty, mám úžasné kolegy, kteří mě nahrazují, když je to nutné, a studenty, kteří si zvykli na to, že se musí přizpůsobit mým omezeným termínům pro konzultace nad diplomovými pracemi, či práci nad postupem výzkumu. Řadu věcí řešíme na dálku výměnou textů. Cestování znamená nejen velké množství času, ale přináší to i množství zkušeností, které neustále vkládám do mozaiky pro dobrou přípravu.

Při zmíněných akcích po světě jistě nějaké rozhovory absolvuješ. Jaké jsou zatím ohlasy po světě? Máš již přislíbenou účast některých významných osobností? Jak se potenciální účastníci do Prahy těší?

Nemohu jmenovat jednotlivé osobnosti, protože by jich bylo mnoho, ale chtěla bych zdůraznit, že se ve všech zemích, které jsem až dosud navštívila, setkávám s tím, že všichni se do Prahy těší a přijedou v hojném počtu. Tento názor jsem slyšela jak v sousedních státech, tak i na druhém konci světa. Doufám tedy, že se jejich přání splní a my zde uvítáme rekordní počet účastníků. Praha má ve světě úžasný zvuk.

Vyjadřují budoucí účastníci nějaká konkrétní přání ohledně vlastního jednání kongresu? Jsou i nějaká přání na doprovodné akce?

Velkým přáním je vysoká odborná úroveň kongresu a dobrá logistika celé akce. Řada budoucích účastníků plánuje propojit účast na kongresu s vlastní dovolenou nebo odbornými technicky zaměřenými exkurzemi. Máme dohodu s DLR v Oberpfaffenhofenu, s firmami Riegl, Vexcel (Rakousko) a jednáme s dalšími. Některé firmy budou přímo v rámci kongresu mít své vlastní akce, kde budou účastníky seznamovat s nejmodernějšími produkty. Pro zájemce o poznání České republiky chystáme jedno- a vícedenní výlety. Pro studenty se před kongresem uskuteční letní škola ve výukovém středisku ČVUT v Telči.

Nezbývá, než popřát organizátorům, aby se tato akce vydařila po všech stránkách, aby byla naplněna všechna očekávání a přání účastníků a tobě Leno, abys fyzicky i psychicky zvládla tu enormní zátěž, jíž jsi nyní vystavena, a po skončení kongresu si dokázala pořádně odpočinout. Děkujeme za rozhovor.

Za redakci Zeměměřiče Pavel Žofka, rozhovor byl otištěn v časopise Zeměměřič 5+6/2014

 

obálka

 

pozvánka

Odkaz:

ID článku (původní web): 4861

Autor textu: (a redakce)