GeoMax Zenith60

Technika

Novinky od Leicy. BLK2GO, Nova MS60 a další. Podívejte se na Leica Tour

leica-tour-2020-gefos-filip-kobrle

První polovinu své republikové road show s názvem Leica Tour firma Gefos ještě udělala jako skutečné setkání svých zákazníků, ale poté přišel zákaz pořádání hromadných akcí kvůli možnému šíření koronaviru. Proto se část Leica Tour 2020 přesunula do online prostředí a Gefos natočil představení novinek, jenž poté umístil na svůj YouTube kanál.

Geodetickou část představil Daniel Šantora, o laserovém skenování mluvila Jana Poesová.

Personální inzerce na webu Zeměměřiče

Totální stanice a multistanice

Do řady produktů Leica Captivate přibyla před časem multistanice MS 60. Název „multistanice“ v sobě propojuje automatickou (robotickou) totální stanici s integrovaným laserovým skenerem. Model MS60 se již prodává delší dobu, ale inovovaný model s novými parametry byl celosvětově představen 17. února 2020. Inovován byl dálkoměr a nový laserový skener s podstatně rychlejším skenováním, který nově skenuje 30 tisíc bodů za sekundu místo předchozí jednoho tisíce. Při nejvyšším počtu bodů za sekundu je dosah laseru 60 metrů. Ve stroji si můžete zvolit počet bodů za sekundu (62 až 30 000), přičemž u tisíce bodů za sekundu je dosah laseru 300 metrů. Přibyly také možnosti definování zorného pole skenování a v základu je i měření výšky stroje laserovou olovnicí (AutoHeight). Tento systém měření výšky stroje je k dispozici také u totální stanice TS60 (0,5’’, 0,6 + 1 ppm).

DynamicLock je způsob, jak Leica Geosystems označuje systém, umožňující znovu „zachytit“ dříve ztracený hranol, třeba když s ním zeměměřič zajde na chvíli za překážku při měření. Stanice se snaží chvíli hranol ještě sledovat, ale pak se vrátí zpět na poslední místo, kde se rozsvítí laserová stěna, a ve chvíli když se s hranolem vrátíte, tak se stanice zase „chytne“.

Dynamic Lock je u multistanice MS60 od počátku. Nově je také v základu u totální stanice TS60, a lze jej také dokoupit k modelu TS16, který je v geodetické praxi běžně používaný.

Robotické totální stanice od Leicy jsou TS13, TS16. TS13 se dá pořídit bez klávesnice na stroji, vše se ovládá pomocí kontroleru CS20. TS16 se od modelu TS13 liší v technologii ATRplus – inteligentním přichytávání se na hranol, inteligentní sledování hranolu. Systém se sám přizpůsobí vnějším podmínkám, pohybu hranolu či více hranolům. Součástí ATRplus je i tzv. filtr cílů, který se dá využít zejména při měření na stavbě. Stanice si pro proskenování stavby zapamatuje odrazné štítky, které na stavbě jsou (a nejsou vaše), a dále si je při vašem měření přestane všímat.

TS16 je také vybavena také přehledovou kamerou, sloužící pro asistenci při měření. Na kontroleru vidíte obraz ze stroje. Na snímky z kamery si můžete také dělat své poznámky a ukládat si je k jednotlivým změřeným bodům.

V řadě totálních stanic Leica Geosystems také přibyly nové modely.

Dále byla řeč o testu měření budov s GNSS senzorem GS18 T, což je podle Dana Šantory prodejně nejúspěšnější senzor.

Na závěr Šantorovy části Leica Tour byl zmíněn GNSS systém pro sběr dat Zeno.

Laserové skenování

Jana Poesová z firmy Gefos představila všechny skenery, které Leica Geosystems doposud dodávála (RTC360, ScanStation Pxx, BLK360, BLK3D).

Novinkou v portfoliu je BLK2GO, o němž jsme sice již před časem informovali, nyní je mobilní skener už skutečně v prodeji. Přístroj používá dvě nezávislé metody určení trajektorie, Leica Geosystems zavedla označení GrandSLAM, označující simultánní lokalizaci a mapování. Rychlost skenování je 420 tisíc bodů za sekundu a výsledkem je barevné mračno.