[Home Page]

Co přinesl letošní INVEX o geoinformatice

Veletrh otevřel předseda vlády Stanislav Gross za přítomnosti místopředsedů Poslanecké sněmovny a Senátu. V úvodních proslovech se pak vystřídali i další ministři. Ministr informatiky ČR Vladimír Mlynář a ministr dopravy, pošt a telekomunikací SR Pavol Prokopovič, stejně jako předseda vlády, stojí za principy budování informační společnosti a akceleraci technologického pokroku v našich zemích v rámci nastartování znalostní ekonomiky. Kdo se rozhlédl po výstavních plochách, skutečně nabýval dojmu, že budoucnost už musí stát přede dveřmi. Počet vystavovatelů ze zahraničí dosáhl rekordního počtu 102 a počet pavilonů 13. Padala i slova o tom, že Brno by se mohlo stát evropským Silicon Valley. Paralelní zasedání vlády ČR na výstavišti letošnímu veletrhu skutečně dodalo mimořádné vážnosti.

Ve stínu pozornosti světových počítačových gigantů nezůstaly ve stínu české i mezinárodní firmy, zaměřené na geoinformatiku. V minulosti, pravda, o vystavovatele z tohoto oboru návštěvník „zakopával“ téměř na každém rohu, ale časy se mění. Naše i globální firmy zvolily v řadě případů jinou strategii kontaktu s veřejností a potenciálními zákazníky, než je vystavování na veletrhu. Většina předních českých firem na INVEXu 2004 však nechyběla. Za některými z nich jsme se vypravili a ve shonu „útočících“ zájemců získali zajímavé informace.

Tradiční vystavovatel z oblasti GIS – ARCDATA Praha – předvedl poslední novinky z dílen společností ESRI a Leica Geosystems, které zastupuje na našem trhu. Většina novinek se týká ArcGIS v. 9.0. Ukotvitelné okno ArcToolbox nabízí několik nástrojů jako integrované prostředí pro prostorové operace. Modeláři ocení nové funkce ModelBuilderu, zatímco kartografy potěší vylepšené nástroje labellingu (vkládání popisek). Nový ArcMap představuje rychlejší a efektivnější nástroj při manipulaci s vrstvami. Standardem je nyní i lišta nástrojů pro GPS. V desktopu je k dispozici inovovaný ArcGIS 3D Analyst umožňující aplikací ArcGlobe tvorbu 3D vizualizací a pomocí ArcScene poskytuje lepší vykreslování 3D grafiky a textu. Nová extenze Maplex nabízí vynikající vkládání popisků do map. Zájemce o DPZ rozhodně potěší Leica Photogrammetry Suite. Nová technologie umožňuje vysoce přesnou práci s nestandardními snímky DPZ, což ocení uživatelé zejména archivních záběrů.

Ostravský DIGIS se v oblasti geoinformačních technologií zaměřuje na poskytování komplexních služeb při tvorbě projektů GIS. Opírá se mj. o webové služby na bázi ArcExploreru. Vyvinul otevřený informační systém AMEBA pracující kromě jiného nad daty územních plánů, technických map, správy majetku apod. Modulární stavba, resp. její rozšiřování nevyžaduje programování. Systém k dispozici zákazníkům např. v obecní administrativě, utilities, životního prostředí, správě komunikací i jinde ve verzích desktop a web.

GEODIS BRNO představil ve svém stánku nejen řadu plotterů nové generace, ale zejména unikátní data z barevné bezešvé digitální ortofotomapy ČR vysokého rozlišení z let 2002-2003, a její obnovy v mimořádném rozlišení až 20 cm z roku 2004. Pozornost vzbudily rozmanité způsoby zpřístupnění dat uživatelům prostřednictvím Internetu, které jsou šité na míru jednotlivým skupinám uživatelském veřejnosti. Společnost nabízí rovněž široké spektrum datových služeb, ať již zabezpečovaných geodetickými či laserovými technologiemi.

GEPRO Praha představil beta verzi 7 geoinformačního systému pro města a obce MISYS. Jen tak pro zajímavost: MISYS nyní v ČR využívá na 130 měst a 800 obcí, mnoho mikroregionů. Verze 7 bude k dispozici v listopadu tohoto roku a bude disponovat řadou nových či vylepšených aplikací, které umožní mj. efektivní komunikaci s dokumenty ministerstva financí a finančních úřadů. Nové nástroje ocení zejména pracovníci ministerstev, realitních kanceláří, reklamních firem, stavebních úřadů a dalších institucí. GEPRO se nyní úspěšně angažuje rovněž v projektech ÚHULu pro Lesy České republiky a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

HSI představila sérii projektových řešení pro teplárenství, správu majetku, hornictví či obecnou správu dokumentů. Modulární systém AMI (Assets Management Information) pro správu objektů a majetku mj. efektivně spolupracuje s mobilními PDA. K jeho implementaci přikročily významné české a slovenské společnosti. Od července letošního roku také funguje u společnosti Technopol Servis a.s. poskytující služby v oblasti pronajímání kongresových, kancelářských, restauračních aj. prostor, kde moderní správa dokumentace není bez digitálních technologií myslitelná.

Brněnský VARS představil MicroStation v8 2004 Edition. Letošní edice nabízí několik desítek novinek v oblasti práce s vrstvami, snapování, práci s rastry, modelování, vkládání popisek a kótování, šrafované graficky, tisku a v řadě dalších. VARS dnes představuje významného implementátora geoprostorových dispečerských technologií v dopravě a systémů pro geoprostorovou podporu výstavby pozemních komunikací. Nabízí řešení na bázi produktové řady InRoads od Bentley a AcrLogistics Route od ESRI. Zaměření na dopravu přineslo také vývoj WebPortálu na platformě ArcGIS. Nejrůznější dopravní aplikace systému již využívá Plavební správa, Ředitelství silnic a dálnic ČR a kraje pro dopravní zpravodajství, logistiku a navigaci.

Zájem o geoinformatiku stabilně roste, byť zde na INVEXu to bylo možné měřit pouze vizuálně podle tlačenic u stánků jednotlivých vystavovatelů.

Jaromír Kolejka

vyvěšeno: 18.10.2004
ID článku: 1465

Tento příspěvek zde zveřejnil přispěvovatel Jaromír Kolejka a nemusí vyjadřovat názory a stanoviska redakce


Z časopisu Zeměměřič č. 04-10
[Server]
Geodézie
Kartografie GIS
Software Z domova
[Pošta]