[Home Page]

První zeměměřický ples se vydařil

PRAHA (28.1.2005) - Národní dům na Vinohradech se poslední lednový pátek stal svědkem ojedinělé společenské akce v oboru zeměměřictví. Ve velkém sále významné budovy stojící na Náměstí Míru se totiž konal První ples zeměměřičů.
Ostatně plesovou premiéru připomenul účastníkům v sále v otevírací řeči předseda Svazu Petr Polák. Dalším mužem, který vystoupil na podiu, aniž by zpíval s orchestrem či pěl s cimbálovkou , byl Tomáš Staněk zastoupující v Česku zájmy firmy Bentley. Tato firma totiž byla hlavním sponzorem plesu a muž, který je v jejím čele, z podia seznámil účastníky plesu s kulturním programem. Měl několik bodů a časově byl naplánován až hluboko přes půlnoc. Nejdříve se ukázal v plné parádě lidový smíšený taneční soubor Studánka. Sotvaže rej mládí skončil své první vystoupení podle reprodukované hudby, nastoupil s živou hudbou bez playbacku taneční orchestr s klasickými skladbami. To už si na své přišli asi všichni, protože na repertoáru nechyběly polka, při které si tančící páry prozpěvovaly „Škoda lásky“ a vídeňské valčíky, které si překvapivě na parketu nikdo nezpíval.
Pak se hrály blues, samba a další taneční pro někoho už hůře rozpoznatelné rytmy, na které šlo tančit cokoliv. Zkusili jsme si to a nebyli jsme sami. Pokud se někdo domníval, že v textech tanečních písniček zaslechne nějaký odborný výraz, tak musel být hodně soustředěný, aby jej zaslechl. Přesto jsme zachytili alespoň jeden odborný výraz z učebnice mapování a to v písničce, kde zpěvák na sebe prozrazoval “Sbohem, lásko já jedu dál“.
Tam jsme totiž v textu ulovili poznámku, že …

Šedá dálnice a náklad za zády
je můj svět který někdo zmapoval
Svět tiráků skoupí na parádu
Sbohem lásko, já jedu dál.


Obávám se, že jen má osamocená dušička měla z toho radost.

Posléze došlo ke změně rytmu i učinkujících. Na podiu se objevila cimbálovka a v tu chvíli, kdo by to byl tušil, kolika účastníkům plesu se do žil vleje moravská krev. Pak jsme však viděli ještě další a mnohem lepší a hlavně při srovnání s tanci Moraváků a Rádobymoraváků pohybově koordinovanější taneční vystoupení souboru Studánka. Před půlnocí nastala velká chvíle pro Josefa Jirmana. Počitačový expert z ČÚZK totiž bravurně zvládl vyvolávání čísel sympatickými děvčaty vytaženými z osudí tomboly, komentování chůze či cupitání šťastných osob směřujících k výhře a nakonec i předávání cen. Šťastná čísla si v tombole koupili znalkyně katastru nemovitostí a v ten den narozeniny slavící Květa Olivová, kterou jsme viděli odnášet si z tomboly dvě ceny a předseda Svazu Petr Polák, který si šel pro výhru rovněž dvakrát.
Ples, který si na tanečním parketu vychutnával i předseda ČÚZK Karel Večeře, dále se dobře bavili mnozí ředitelé katastrálních úřadů a pracovišť, špičkoví odborníci státní správy ale i soukromých firem, dále pedagogové neméně ze čtyř škol, a v neposlední řadě i lidé, kteří už dnes patří mezi zeměměřické legendy, skončil hluboko po půlnoci.
Přes obavy, které mnozí informovaní měli ještě pár dnů před plesem, se První zeměměřický ples vydařil. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří přišli na ples a zejména těm, kteří nelitovali pohodlí a přijeli do Prahy zdaleka. Všichni z této akce učinili důstojné společenské setkání. Děkuji sponzorům i časopisu Zeměměřič, který tuto akci mediálně podpořil,“ poznamenal s odstupem několika dnů k zeměměřickému plesu Petr Polák.

Serii fotografii pořízených Martou Skálovou naleznete na adrese...
http://vimevite.cz/index.php?page=1&ida=127

Petr Skála

vyvěšeno: 09.02.2005
poslední aktualizace: 10.02.2005
ID článku: 1554
další informace: vimevite.cz/index.php?page=1&ida=127

Tento příspěvek zde zveřejnil přispěvovatel Petr Skála a nemusí vyjadřovat názory a stanoviska redakce


Z časopisu Zeměměřič č. 05-03
[Server] ZajímavostiZ domova [Pošta]