[Home Page]

Úžasný Atlas Maior of 1665 k dostání i v ČR

Autor: Peter van der Krogt
Nakladatel: Taschen
Jazyk: anglický, německý, francouzský
Vazba: pevná
Počet stran: 626
Formát: 290 x 440 mm
ISBN: 3822831255
Edice: Knihy pro náročné
Váha i s obalem: 7,5 kg

Nejrozsáhlejší a nejkvalitnější atlas z období baroka s názvem Atlas Maior Joana Blaeua vznikl v roce 1665 jako reakce na jiný dobový atlas vytvořený kartografem Johannesom Janssoniom - Blaeuovým rivalem. Původní 11svazkové vydání v latině obsahovalo 596 map Evropy, Afriky, Asie, Ameriky a Antarktidy a představovalo největší a nejkompletnější atlas své doby a zároveň jednu z nejvzácnějších knih 17. století vůbec. Její reprint připravilo německé vydavatelství Taschen z kvalitní kopie uložené ve vídeňské národní knihovně.

Právě 17. století se považuje za začátek moderního světa. Vědecké objevy radikálně změnily postoj lidí k světu, který je obklopoval. Tvorba map se stala úspěšnou obchodní činností. Ptolemaiova Geographia z roku 1475 byla jediným zdrojem geografických informací pro studenty a cestovatele až do 16. století. Později sice vznikaly soubory map a malé vydaní atlasů, ale rozsáhlejší a souborné dílo se objevilo až v podobě knihy Atlas Maior. Úvod ke knize, napsaný autorem Petrem van der Krugtnem, objasní historické a kulturní souvislosti vzniku díla. Detailní popisy k jednotlivým mapám dělají zároveň z knihy neocenitelný zdroj dobových zeměpisných údajů ze zemí celého světa.

Je pátek, 14. října krátce po 19. hodině a já ještě sedím v redakci a prohlížím si v atlasu místa, která znám – situaci a městečka v Dolomitech, kde jsem byl před 14 dny, jižní pobřeží Anglie, kam pojede teď v neděli můj syn se školou, a samozřejmě i mé oblíbené Velhartice na Šumavě a další místa. Atlas je velmi krásně vyveden a kdo zná staré mapy, bude plesat nad zvětšeninami detailů a plakáty alegorií světadílů.
Všem, kdo si chtějí udělat na Vánoce radost, všem, kdo chtějí pro někoho důstojný dar k životnímu jubileu, a všem, kteří mají tento XXL formát doma, v práci nebo ve škole kam dát, vřele doporučuji nákup - v naší redakci za 4 700 Kč (včetně DPH). Kdo si to můžete jako zeměměřickou pomůcku uplatnit v nákladech se už vůbec na nic neohlížejte. Je to opravdu bomba a nedokáži odhadnout kolik atlasů je schopno německé vydavatelství Taschen věnovat na český trh a v jakém časovém horizontu, takže před Vánoci už může být vyprodáno. Objednávejte v redakci na adrese redakce @geoinformace.cz (Slovenským čtenářům se omlouváme, ale nemáme v těchto chvílích zajištěnu dopravu na Slovensko).

Radek PETR

vyvěšeno: 14.10.2005
poslední aktualizace: 17.11.2005
ID článku: 1830
další informace: www.taschen.de/pages/en/catalogue/books/classics/all/facts/00306.htm


Z časopisu Zeměměřič č. 05-11
[Server]
Kartografie
Školství Historie
Zajímavosti
[Pošta]