[Home Page]

VFK přes FTP?

Nápady z diskuzi v konferenci KATASTR by nemusely zapadnout. Třeba si jich někdo z kompetentních orgánů resortu všimne. Časopis Zeměměřič tuto konferenci podporuje a zajímavé myšlenky a názory se snaží medializovat.

Dobry den,
chci se zeptat, jaky by se kdo z vas dival na tuto myslenku.
Soubory posilane emailem se kodovanim, ktere je pro prenos emailu, zvetsuji - to jsem nekde slysel nebo cetl - neni-li tomu tak, prosim opravte mne.
Soubory VFK nejsou uplne nejmensimi soubory, uvazime-li k tomu, ze nektery pracovnik KP treba nevybere jen nejnutnejsi data potrebna pro vytvoreni GP.
Napadlo mne, zda by neslo zridit na KP ftp server, kam by bylo jednak mozno VFK ukladat a jednak z nej stahovat. FTP je prece protokol pro prenos souboru.
Myslim, ze ani otazka pristupu by nebyla slozita. Na kazdem KP si myslim, ze je vetsina "mistnich" znama, a ze neni tedy problem je vyzvat k registraci (zadosti o pristup). Ostatni neregistrovani by pripadne mohli o registraci pozadat, vyzadovala-li by to situace nejakeho prilezitostneho GP mimo "rajon", nebo soubory poslat "starou" cestou, tedy emailem.
Myslim, ze toto reseni by mohlo snizit zatizeni site.
( )

Sent: Wednesday, February 08, 2006 8:06 AM
To: Katastr nemovitosti
Subject: Re: [Katastr] VFK pres FTP?

Dobrý den,
no nevím. Spíš by zase někdo vymyslel centrální server, takže data by letěla z úřadu do Prahy a odtamtud by se teprve dala stáhnout - 2x v síti. Navíc bych musel buď dostat upozorňující mail nebo FTP server stále kontrolovat. Zasílání mailem docela vyhovuje, zvlášť při dnešních možnostech rychlého a levného připojení.
( )

Dobrý den,
myslím, že by velice pomohlo, kdyby veškeré soubory z katastru byly komprimovány. Určitě by to šlo velmi jednoduše softwarově nastavit tak, aby při vytvoření výstupu z ISKN se to automaticky komprimovalo( například *.zip).
Tím by veškeré problémy s velikostí dat byly odstraněny. Nehledě na to, že VFK je textový formát a v takém případě je komprimace velice úspěšná a velikost souboru se několiksetkrát zmenší.
( )

Dobrý den,
myslím, že není problém zmínit se na Vašem příslušném katastrálním pracovišti, aby Vám posílali data komprimovaná v souboru *.zip. Na našem pracovišti se tak děje již od počátku vydávání dat v novém výměnném formátu a zatím s přenosem dat nebyly větší problémy.
Možná by se mohl vyjádřit k tomuto problému někdo z odboru informatiky. Musíme dávat pozor, aby posílaný soubor nebyl větší než 4MB, pak se pošta vrací jako nedoručitelná. Není to při objemu dat VF málo?
( )

Pritom by to (moloch) ISKN mohl delat automaticky - export i import v ZIPu. Technicky zadny problem.
( )

Dobrý večer,
myslím, že celkem vyhovuje VFK a jiných dat posíláním jako příloha mailu, potíž je možná nastavení max. velikosti brány na KP (asi ty 4 M), snad jako ochrana proti spamu, to by snad šlo zvětšit. FTP servery nejsou také špatný nápad, dají se zpřístupnit i přes obyčejný Totalcommander / Windowscommander...
Komprimace zmenší soubor max o čtvrtinu dle složení dat (mezery, opakování stejných sekvencí atd.)
( )

Myšlenka FTP serveru je nepochybně zajímavá. Když ji ale dotáhneme do konce , nevidím jediný důvod , proč raději nevytvořit volný přístup k ISKN (možná jen k některým částem ?) elektronickou cestou. Není náhodou vytváření výřezů DKM zbytečným zatěžováním pracovníků KP? Z mých zkušeností je to práce velmi zdlouhavá , zvláště ve větším objemu zakázek.
K námitkám o zneužití takového přístupu musím podotknout, že kdo chce, cestu si vždycky najde. A statut ÚOZI snad ještě k něčemu zavazuje...
( )
Více v konferenci KATASTR.

z konference KATASTR

vyvěšeno: 23.02.2006
ID článku: 1982
další informace: mailman.fsv.cvut.cz/lists/katastr/2006/


Z časopisu Zeměměřič č. 06-03
[Server]
Resort ČÚZK
Katastr nemovitostí GIS
Vševědna
[Pošta]