[Home Page]

O čem se psalo v týdnu 06/03-12/03 2006 v médiích

Z monitoringu tisku, který provádí VÚGTK, pro vás vybral nejdůležitější události minulého týdne ing. Miroslav Pelc z Valašského Meziříčí...

Družice zaznamenají i to, co máme na zahrádce. Počítač ze záběrů průmyslových kamer zjistí, kde a kdy jelo naše auto, i kudy jsme se procházeli my. Slídičům v počítačových databázích neujde, s kým si telefonujeme, kolik vyděláváme i u koho se léčíme. Taková je doba, do které vstu- pujeme. Zbude nám vůbec nějaké soukromí ? Stačí se obrátit třeba na firmu Digital Globe sídlící v Longmontu v americkém státě Colorado. Ta nabízí snímky ze své družice QuickBird křižující nad Zemí ve výšce 460 kilometrů. Na fotografiích se dají rozpoznat předměty o velikosti 60 centi- metrů. Snímky z vojenských družic zachytí ještě větší podrobnosti, ale nejsou běžně k dispozici. Ceny firma dojednává se zájemci jednotlivě - podle zmínek v tisku začínají od stovek dolarů.
(7.3.2006, digiweb.cz, hn.ihned.cz)

Kartografické vydavatelství Žaket dalo na trh v oblíbeném kapesním formát s kartonovou obálkou Kapesní autoatlas, který zobrazuje hlavní silniční síť České republiky na 18 mapových listech. Součástí je přehledná mapka hlavních silničních tahů a tabulka vzdáleností některých měst, politická mapa Evropy, průjezdní plán Prahy a rejstřík sídel. Autoatlas vychází ve formátu A6, popisky jsou česky, anglicky, německy, rusky, francouzsky.
(8.3.2006, Cestovani.iHNed.cz)

Nová GPS sada uznávaného jména TomTom s přídomkem One vstupuje na trh jako dosud nejlevnější přístroj výrobce. Zařízení velikosti peněženky váží jen 260 g a obsahuje tradiční velký 3,5" barevný dotykový TFT displej s rozlišením 320 x 240 bodů, podporu Bluetooth i 3D zobrazení. Ve slotu na paměťové karty objevíte SD kartu s mapami České republiky a přilehlých států. TomTom One se s vámi bude samozřejmě bavit česky.
(9.3.2006, Computer )

Na serveru Reality.iHned.cz byl uveden souborný přehled o současném stavu v Katastru nemovitostí České republiky. Byly zde uvedeny možnosti poskytování údajů jak v tištěné, tak i elektronické podobě a řada dalších informacích.
(9.3.2006, Reality.iHNed.cz, PravniRadce.iHNed.cz )

Softwarovou platformu pro telefonní operátory, která by urychlila šíření lokačních služeb (GPS, Global Positioning System) v mobilních telefonech, ohlásila společnost SiRF Technology. Firma se věnuje prodeji čipů a softwaru pro GPS produkty koncového trhu. Michael Canning, CEO SiRF, předpokládá, že do tří let bude 60 % mobilních telefonů vybaveno schopnostmi GPS.
(10.3.2006, Computerworld )

Společnost Terinvest pořádá 1. ročník mezinárodního veletrhu geodézie, kartografie, navigace a geoinformatiky - GEOS 2006.. Návštěvníci se zde seznámí s aktuálními možnostmi využití geografických informačních systémů v oblasti webových mapových služeb. Odborný veletrh se koná v pražském veletržním areálu v Letňanech. Více se o něm dozvíte na stránkách www.igeos.cz.
(10.3.2006, Computerworld )

Ing. Miroslav Pelc

vyvěšeno: 13.03.2006
poslední aktualizace: 10.04.2006
ID článku: 1995
další informace: www.vugtk.cz/vystrizky/indvys.html


Z časopisu Zeměměřič č. 06-03
[Server]
Různé
Přečtěte si Zajímavosti
[Pošta]