[Home Page]

Raketová základna na Brdech

Republika ze vzduchu je pravidelná rubrika v časopise GEOinformace, kde zveřejňujeme zajimavá místa v ČR z ptačí perspektivy. V aktuálním čísle GI představujeme raketovou základnu na Brdech u Prahy.

Letecké snímky společnosti GEODIS Brno naleznete také na www.mapy.cz a právě tam si prohlédl zmiňovanou vojenskou základnu na Brdech jeden z našich čtenářů, který nám napsal:
V letech 1982/83 jsem tam byl jako voják, tedy "absík" a dokonce tam prováděl nějaká měření. Jedno bylo dokonce v den, kdy umřel Brežněv neblahé paměti. Na leteckém snímku je jasně vidilená komunikace odklánějící se od hřebenové cesty (tedy původní cesty) pod tupým úhlem a tato cesta je mým dílem. Bylo to jako z románu: důstojníci nařídili rubat les a až jeden absík je upozornil, že cesta je vytyčená pod úhlem měřeným ve stupních a a les se kácí pod úhlem v gradech (a nebo to bylo naopak?). Absík se těšil na odměnu, nejlépe dlouhý opušťák a nedostal nic.... No už je to dávno. A ty rakety tam fakt měly být. Vím ještě toho více, ale možná to je i dnes vojenské tajemství.

Prozrazuji ještě, že stavba se jmenovala A-267 (vyslovovalo se "akce 267").
Díky za oživení vzpomínek - nadporučík v zál.

redakce

vyvěšeno: 04.05.2006
ID článku: 2067
další informace:www.mapy.cz
www.geoinformace.cz
www.geodis.cz


Z časopisu Zeměměřič č. 06a07-06
[Server]
Historie
Přečtěte si Zajímavosti
[Pošta]