[Home Page]

Index českých exonym

Český úřad zeměměřický a katastrální prezentoval 22. listopadu 2006 v literární kavárně v I. patře knihkupectví Academia na Václavském nám. 34 v Praze 1 svoji názvoslovnou publikaci Index českých exonym.

Kniha obsahuje seznam téměř 2 500 jmen typu Vídeň, Kapské Město, Žlutá řeka, Skalnaté hory, Nový Jižní Wales, Komandorské ostrovy, která jsou často v učebnicích, sdělovacích prostředcích i v odborné literatuře uváděna chybně. Součástí příručky jsou také přehledné mapky.

Velká škoda, že publikace je v papírové podobě a tím je omezena její dosažitelnost. Naše moderní doba nabízí možnost prezentace v nějaké databázové podobě na internetu, třeba jako free vyhledávač do internetového prohlížeče nebo alespoň verzi v PDF formátu na resortních stránkách, ale při distribuci ´pomocí papíru´ nelze čekat, že chyby z učebnic, sdělovacích prostředků a odborné literatury vymizí. A o to snad šlo.

Uvidíme, co do digitalizace českých exonym přineseme projekt GEONAMES - www.vugtk.cz/odis/sborniky/cest_zpravy/06/3-viden_bohac.pdf

zs

vyvěšeno: 28.11.2006
ID článku: 2328
další informace:http://www.cuzk.cz
http://www.muni.cz/research/publications/702254
www.vugtk.cz/odis/sborniky/cest_zpravy/06/3-viden_bohac.pdf


Z časopisu Zeměměřič č. 06-12
[Server]
Resort ČÚZK
Kartografie GIS
Přečtěte si Zajímavosti
[Pošta]