[Home Page]

Geodeti se vnořili do Blanky

V rámci exkurze časopisu Zeměměřič se 5. prosince 2011 v 9 hodin sešlo celkem 30 zájemců doslova z celé republiky (Cheb, Brno, Nymburk, Moravská Nová Ves, Benešov, Vrchotovy Janovice, České Budějovice, Most, Klecany, Praha...) na 3,5 hodinovou odbornou geodetickou akci.

Exkurze časopisu Zeměměřič v Blance

Po zhruba 1,5 hodinové prezentaci o geodetických činnostech na tunelu Blanka od zeměměřičů z Metrostavu jsme náležitě poučeni o bezpečnosti práce sešli výjezdovým portálem u stadionu Sparta do podzemí. Z hloubeného tunelu jsme v místech, kde je na povrchu infocentrum tunelu Blanka a kde proběhla úvodní přednáška, přešli do tunelu raženého - nejdříve třípruhového, který se postupně zúžil na dvoupruhový. Mnohé asi udivilo příkré klesání.

Exkurze časopisu Zeměměřič v Blance

Exkurze časopisu Zeměměřič v Blance

Cestou nás naši kolegové z Metrostavu upozorňovali na nejrůznější zajímavosti - od odvětrávání zplodin při požáru v tunelu během automobilového provozu, přes možnosti dodatečné izolace vně tunelu v případě prosakování pomocí hadiček a ve vodě tuhnoucích látek, dále jsme se zastavili u rakouského šalovacího vozíku atd.

Exkurze časopisu Zeměměřič v Blance

Exkurze časopisu Zeměměřič v Blance

Exkurze časopisu Zeměměřič v Blance

Exkurze časopisu Zeměměřič v Blance

Určitým vrcholem asi byla návštěva vzduchotechnické strojovny, což je nejvyšší prostor stavby (cca 40 m) a kde nás geodeti z Metrostavu upozornili nejen na jeřábovou dráhu, ale především na průduchy k obřím ventilátorům. Prostor vzduchotechniky bude veřejnosti běžně nedostupný, takže jsme návštěvu uvítali.

Exkurze časopisu Zeměměřič v Blance

V tunelu se normálně pracovalo, ale měli jsme štěstí, protože z větší části naše exkurze probíhala v době oběda a hluk, ruch a prach se podstatně snížily. Z bezpečnostních důvodů jsme všichni měli ochranné přilby, důlní svítilny a reflexní vesty. V některých úsecích byla opravdu tma jako v ... :-) podzemí.
Po návratu na povrch Tomáš Kárník a jeho kolegyně odpověděli na zbylé dotazy a cca ve 12,30 hod byla exkurze ukončena potleskem pro naše průvodce.

Návštěva v Blance zvolna navázala na exkurzi časopisu do tunelu Mrázovka před několika lety. Dnes jsme tunel navštívili v období betonáže sekundárního ostění. Na Mrázovce jsme byli u ražby a betonáže primárního ostění cca 300 m od smíchovského portálu.

Exkurze časopisu Zeměměřič v Blance

Redakce časopisu Zeměměřič chce podobné exkurze pořádat několikrát do roka a uvítáme, pokud i další geodeti ze zajímavých staveb nabídnou možnost návštěvy jejich pracoviště. Na akcích vybíráme nízké vložné (300 Kč nepředplatitel a 150 Kč předplatitel), kterým se snažíme odfiltrovat zájemce, kteří by se třeba přihlásili, ale nakonec by z nějakého důvodu nedorazili. Právě v případě Blanky byla velikost skupiny limitována bezpečností pohybu v podzemí a počtem ochranných pomůcek, ale dorazili všichni.
Geodetů 5. divize Metrostavu, co měří Blanku, je 12 a obsluhují 30 pracovišť. Pracují v non-stop provozu. Další geodetické práce jsou zajišťovány externími dodavateli geodetických prací. Podrobnější povídání s odbornějším výkladem z pera Tomáše Kárníka z Metrostavu (mimo jiné účastníka i letošní Geodesia Rallye ČR) naleznou předplatitelé v příštím roce také v časopisu Zeměměřič. Článek však nemůže nahradit fyzickou návštěvu tunelu s odborným výkladem. Sledujte časopis Zeměměřič, chystáme se podívat na razící štít do metra pod Prahou, středověkou štolu ve Středočeském kraji i automatický monitoring sesuvu masivu Krušných hor do velkolomu. Ozvěte se nám do redakce, pokud máte co ukazovat. Předplaťte si Zeměměřiče, pokud chcete se zúčastnit.

Exkurze časopisu Zeměměřič v BlanceExkurze časopisu Zeměměmřič v Blance

redakce

vyvěšeno: 05.12.2011
poslední aktualizace: 06.12.2011
ID článku: 4090
další informace:www.zememeric.cz/clanek.php?zaznam=4068
www.tunelblanka.cz
casopis-zememeric.rajce.idnes.cz/2011-12-05_Tunel_Blanka_Radek_Petr/


Z časopisu Zeměměřič č. 11-11a12
[Server]
Geodézie
Různé Zajímavosti
Z domova
[Pošta]